Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.05.2010 17:38 - Науката е слънце, което вече не ни грее
Автор: reader Категория: Новини   
Прочетен: 354 Коментари: 0 Гласове:
0




    GroЯansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Кризата в духовността започна много преди икономическата Денят на славянската писменост като празник на рециклираните клишета и фалшивият поклон пред българската наука и изкуство - на тази тема се спира Антоанета Пунчева.  

 

“Левски създаде БАН, Дянков го закри” - лозунг от академичните протести.

“Аутлет на книги ще е най-новата атракция на пролетния базар в НДК. Изложението се открива на 24 май и ще продължи цяла седмица. Най-евтините книги ще са бестселъри от минали сезони.” - културна новина от българската преса.

С всеучилищния химн на Стоян Михайловски “Кирил и Методий” (“Върви, народе възродени”) вече повече от сто години българите честват най-красивия си празник – на книжовността, знанието и културата.

Bildunterschrift: GroЯansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  В дни на протести срещу реформите призивът на Михайловски звучи абсурдно

Напред, науката е слънце?

Проф. Никола Георгиев казва пред в. ”Култура”: “Наистина има в българската култура такъв епизод: Стоян Михайловски е безпощаден сатирик, хаплив, черноглед, не вярващ в нищо – и тъкмо той написва произведение, възхваляващо делото на Кирил и Методий, делото на българщината и на славянството. Първият стих на неговата кратка ода гласи “Върви, народе възродени”, макар че в творчеството на Михайловски този народ е всичко друго, само не и възроден. Този епизод е показателен и красноречив - докъде стига преклонението пред Кирил и Методий.”

Призивът на Михайловски “Напред, науката е слънце” звучи абсурдно в дни на протести срещу подготвяните реформи и съкращения в академичната сфера. Даже направо тягостно – в условия на криза, която в духовността започна много по-рано от икономическата. “В години на криза парите за култура трябва да се увеличават. Защото само тя повдига духа”, коментира в типичния си стил режисьорът Теди Москов.

Истински празник ли е денят на славянската писменост или просто повод за дълъг уикенд? Специално за “Дойче веле” отговаря културологът доц. д-р Александър Кьосев, преподавател в СУ “Св. Кл. Охридски”:

Маргинализираната култура

"Лично аз си спомням моето усещане - детско - за 24 май, и това вероятно е най-автентичното усещане за този празник. Макар че сега си давам сметка, че е бил манипулиран идеологически и как ли не още. Четири поколения манифестираха на празника на славянската писменост с лозунга “Слава на БКП!”.

Bildunterschrift: GroЯansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Българското общество не се интересува от своята култура

В този смисъл, аз не изпитвам никакви емоции от празнуването на 24 май днес. А що се отнася до неговата социална нужда, смятам, че тя е имитирана. Защото българското общество по много начини е демонстрирало, че маргинализира своята култура, че не се интересува от нея. Че не ходи на театър – всеки десети ходи на театър, че слабо се интересува от съвременното българско кино... Като изключим 2-3 филма, които напоследък се появиха, салоните са празни; че не чете българска литература и т.н. Нуждата от всякави просвещенски, културни празници и  идеали е медийна имитация. В някакъв смисъл, цялата българска култура е медийна имитация в момента. От тази гледна точка не виждам кой знае каква необходимост в това да се връщаме към празниците. Макар че не съм, разбира се, и за това да се отмени празникът или нещо такова. Който иска, да си го празнува, това казвам."

Няма ли да се превърне в повод за още по-силен плач за българската наука, която сега Дянков “ще закрие”? На страната на реформата ли сте, ако, разбира се, успявате да се ориентирате в нея, или подкрепяте статуквото?

"И денят на будителите, и 24май, и всичко може да бъде използвано за право за плач. Винаги ще се намери кой да се разплаче, винаги ще се намери някой да го нарече “смешен плач”!

Но аз смятам, че реформи в управлението на българската наука бяха необходими – и то още преди 20 години. Те ставаха все по-болезнено необходими с всяка изминала година. Това засягаше ВАК, това засягаше непрозрачния начин на администриране и централизиране на науката; научните изследвания; това засяга процента от БВП, който се отделя за наука. Реформата е ужасно закъсняла, в резултат на което има огромно напрежение. Днес се прави може би не по най-добрия начин, но от историческа перспектива е абсолютно нужна.

Bildunterschrift: GroЯansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Реформата - ужасно закъсняла

Психоза в научните среди

На тази обективна нужда за реформи в българската наука бе отговорено с прибързан и дилетантски закон - и за академичния състав и висшето образование, и промените в закона за БАН. Доколкото разбирам, всички те имат общи характеристики: прибързаност и дилетантщина. И предизвикват психоза в научните среди. Това е най-лошият начин да се правят реформи.

От друга страна, разбира се, е позицията на БАН: те искат да направят такава реформа, при която нищо да не се реформира. Съвсем друг е въпросът, че в БАН има много звена със световни учени, но със сигурност не е такова ръководството на БАН. Наистина, в Българската академия на науките има изключително мощен изследователски потенциал. Трябва да оцелеят звена, които са доказали своето присъствие в науката."

Можем ли да се опрем на чуждото оценяване на институтите в БАН?

"Разбира се, че можем и е задължително! Ние сме платили за това. Но колеги от БАН казват, че при самата реформа това почти не се взема предвид”, казва културологът Александър Кьосев.

 

Автор: А. Пунчева, Редактор: А. Андреев

   



Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reader
Категория: Новини
Прочетен: 4086552
Постинги: 2594
Коментари: 2696
Гласове: 2012
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930